Calcit miere
![Calcit miere Calcit miere](https://universulcristalelor.ro/image/cache/2018-ordine-alfabetica/Cristale-a-f/calcit/calcit-miere/calcit-miere-20-lei-800x800.webp)
![Calcit miere Calcit miere](https://universulcristalelor.ro/image/cache/2018-ordine-alfabetica/Cristale-a-f/calcit/calcit-miere/calcit-miere-20-lei-cm-800x800.webp)
![Calcit miere Calcit miere](https://universulcristalelor.ro/image/cache/2018-ordine-alfabetica/Cristale-a-f/calcit/calcit-miere/calcit-miere-20-lei-150x150.webp)
![Calcit miere Calcit miere](https://universulcristalelor.ro/image/cache/2018-ordine-alfabetica/Cristale-a-f/calcit/calcit-miere/calcit-miere-20-lei-cm-150x150.webp)
Piatra in stare bruta.
Dimensiune aproximativa: 4-5 cm.
Calcitul este un amplificator puternic si un purificator excelent al energiei. Simpla plasare a unui calcit intr-o camera este suficienta pentru a elimina energiile negative si pentru a eleva vibratia energetica.
Calcitul este un cristal activ, care accelereaza dezvoltarea si cresterea.
Are un efect pozitiv asupra psihicului, indeosebi atunci cand omul si-a pierdut sperantele sau motivatia. Combate lenea si energizeaza pe toate nivelele.
Este o piatra foarte utila pentru cei care studiaza.
Calcitul alunga stresul si confera o stare de seninatate si pace. Este o piatra a stabilizarii, amplificand increderea in sine si capcitatea de a depasi dificultatile.
Calcitul galben sau auriu este un excelent eliminator si stimuleaza vointa. Imbunatateste meditatia, induce o stare de relaxare profunda si face legatura cu cea mai inalta sursa de calauzire spirituala.